Aspekty ratownictwa automatem oddechowym » Best Divers
Zainteresowany ofertą?
Zadzwoń na naszą infolinię:
601 321 557
Zamów bezpłatną rozmowę

Aspekty ratownictwa automatem oddechowym

Ratownictwo automatem oddechowym


Kiedy staramy się zapewnić oddechy ratownicze w wodzie poszkodowanemu nurkowi, to dlaczego nie możemy użyć własnego automatu oddechowego i nacisnąć przycisk oczyszczania tzw. „bypass”? Wydaje się to dużo łatwiejsze niż metoda sztucznego oddychania usta-usta, czy usta-maska-resystutacyjna.
Pomysł wentylowania nieprzytomnego nurka automatem oddechowym zaproponowano wiele razy. Jednakże zalety tego sposobu przewyższają potencjalne ryzyko i powikłania.


Umieszczenie ustnika regulatora w ustach nieprzytomnego nurka może okazać się trudne i czasochłonne. Bez dobrego uszczelnienia wszelkie próby wentylacji nie powiodą się. Jeśli ustnik uda się umieścić z powodzeniem w ustach nurka istnieje ryzyko przepchnięcia języka do tyłu w stronę gardła, co może zablokować drogi oddechowe.


Jeżeli ustnik regulatora pozostał lub został umieszczony w ustach nurka bez blokowania dróg oddechowych, należy wcisnąć przycisk upustowy (bypass). Przycisk automatu nie ma odpowiedniej blokady i (jak za pewne wiesz) może spowodować lekkie lub nadmierne dostarczenie powietrza. Istnieje zatem ryzyko dostarczania powietrza pod zbyt wysokim ciśnieniem, powodując szereg problemów. Jeśli tchawica nieprzytomnego nurka nie jest utrzymywana w pozycji otwartej, gaz dostarczany przez automat oddechowy może być wpuszczony do żołądka, co spowoduje rozdęcie żołądka. Następstwem jest ryzyko wyrzucenia treści żołądkowej osoby poszkodowanej, a to może jeszcze bardziej zagrozić drogom oddechowym. Ale nawet prawidłowo dostarczając poszkodowanemu nurkowi gaz można nadmiernie napompować płuca.

 

Ratownictwo automatem oddechowymRatownictwo automatem oddechowymRatownictwo automatem oddechowymRatownictwo automatem oddechowym

 
Próba naciśnięcia zaworu upustowego (bypass) w automacie oddechowym w całkowicie kontrolowany sposób jest bardzo trudna, zwłaszcza w rękawicach oraz warunkach stresowych. W celu prawidłowej wentylacji pacjenta należy zacisnąć nos. Niewystarczająca wentylacja jest dość prawdopodobna w wyniku nawarstwienia się wielu czynników, o których trzeba pamiętać.
Natomiast dostarczanie oddechów ratowniczych przy użyciu maski resystutacyjnej lub podobną metodą zapewnia odpowiednie wyczucie u ratownika, dzięki czemu dostarczany oddech ma odpowiednie ciśnienie. Metoda wdechów ratowniczych przy użyciu automatu oddechowego jest więc bardziej ryzykowna i nie powinna być stosowana w ratownictwie.


Metody ratownicze, które są obecnie polecane przez wiele szkół nurkowania w tym PADI są wynikiem wieloletnich doświadczeń praktycznych. Zawory upustowe w automatach nigdy nie były przeznaczone do działania ratowniczego. Podczas wentylacji poszkodowanego nurka najlepiej jest polegać na standardowych metodach. To wcale nie oznacza, że metody te w przyszłości się nie zmienią. Jak wiemy wszystko podlega rozwojowi nie tylko technicznemu, ale także technologicznemu i medycznemu.
 

Opracowanie: Rudi Stankiewicz na podstawie materiałów DAN

 

Masz pytania?

Wystarczy, że do nas napiszesz lub zadzwonisz:
Bestdivers@bestdivers.pl
Tel. (+48) 601321557 / (+48) 698529073